Chimie, întrebare adresată de babyou60, 9 ani în urmă

La trecerea unui amestec de 0,4 l(condiții normale) de 1-butena, 2-butena și n-butan printr-un vas cu brom, masa vasului creste cu 0,56g. Calculează procentul de butan din amestec. ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
2

doar butenele sunt absorbite de vasul cu apa de brom , asadar cele 0,56 g reprezinta masa de butene absorbite

stim ca miu.C4H8 = M = 56 g/mol

stim ca m/M = V/Vm

=> V = mxVm/M = 0,56x22,4/56 = 0,224 L butene

=> 0,4 L - 0,224 L butene = 0,176 L butan

=> %butan = 0,176x100/0,4 = 44%

Alte întrebări interesante