La un magazin de jucări s-au vândut dimineață 8 ursuleți și 6 pone de pluși pentru care s-au încasat 466 lei, iar după-amiază s-au vândut 4 ursuleți și 7 pone de pluși pentru care s-au încasat 389 lei. Cât costă un ursuleț? Dar un pone?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
8ursuleti+6ponei=466
4ursuleti+7ponei=389
ursulet=? ponei=?
4ursuleti+7ponei=389
8ursuleti+14ponei=778
8ursuleti=778-14ponej
778-14ponei+6ponei=466
778-466=14ponei-6ponei
312=8ponei
ponei=312:8
ponei=39
4ursuleti+7x39=389
4ursuleti+273=389
4ursuleti=389-273
4ursuleti=116
Sper ca este bine
4ursuleti+7ponei=389
ursulet=? ponei=?
4ursuleti+7ponei=389
8ursuleti+14ponei=778
8ursuleti=778-14ponej
778-14ponei+6ponei=466
778-466=14ponei-6ponei
312=8ponei
ponei=312:8
ponei=39
4ursuleti+7x39=389
4ursuleti+273=389
4ursuleti=389-273
4ursuleti=116
Sper ca este bine
Răspuns de
4
Răspuns:
Bună!.
Rezolvarea în poza
Răspuns: un ponei-39 lei
un ursuleț-29 lei
Succes!☆
Anexe:
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă