Chimie, întrebare adresată de ElenaEladii, 9 ani în urmă

Oxidul de calciu cu masa de 5,6 g a fost dizolvat în întregime în apă cu volumul de 15 l. Calculează partea de masă a substanței în soluție și concentrația molara a soluției dacă se va considera ca densitatea soluției este egală cu densitatea apei(demontreaza ca acest lucru poate fi admis)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
3
m CaO =5,6g
V H2O = 15L
roH2O=1g/mL
MCaO = 56g/mol
MCa(OH)2 = 74g/mol

CaO + H2O => Ca(OH)2

n = m/M = 5,6/56 = 0,1 moli CaO

n CaO = nCa(OH)2 = 0,1 moli

mH2O = 1*15000=15000g

ms = 15000 + 5,6 = 15005,6g

C = md/ms*100 = 5,6/15005,6*100 = 0,0373%

C = md/M*Vs = 5,6/56*15 = 0,00(6) moli/L
Alte întrebări interesante