Matematică, întrebare adresată de SerengoAndreea, 9 ani în urmă

Pentru 3 ciocolate si 3 pac de bisciti s-au platit 21 de lei,iar pentru 3 ciocolate si 4 pac de biscuiti s-au platit 24 de lei. Cat costa un pac de biscuiti? Dar o ciocolata?
VA ROG SI PRIN METODA COMPARATIEI "DAU COROANA"

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iakabcristina2
1
3c+3b=21
3c+4b=24 =>b=24-21 =>b=3 lei
3c+3•3=21
3c+9=21
3c=21-9
3c=12
c=12:3
c=4 lei
Alte întrebări interesante