Se da formula Ca(OH)2.Stabiliti raportul atomic, raportul de masa, masa moleculara și procentul de oxigen din substanță data
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
15
Ca ( OH)2
raport atomic=r.a. =1Ca :2O :2H =1:2:2
raport de masa =r.m.=ACa: 2AO :2AH =40 :2.16 :2=40: 32 :2 se simplifica cu2
=20 :16 :1
masa moleculara =M =suma maselor atomice
M =ACa + 2AO +2AH=40 +2.16 +2AH
=40 +32 +2=74------>1MOL=74 g
daca in 74 g Ca(OH)2 se afla 32 g oxigen atunci in 100 g Ca(OH)2 se afla X g oxigen
74 g Ca(OH)2---------------32 g O
100 g-------------------------X g
X=100.32 : 74=43,24 la suta O
Alte întrebări interesante
Germana,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă