Se dă puritatea apei de var 25% știind masa substantei pure este 100kg să se calculeze masa substantei impure. Vă rog ajutați-mă....și să-mi explicați că nu înțeleg....dau 20 de puncte
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
100% ..................... m.impura kg
25% ....................... 100 kg
=> m.impura = 100x100/25 = 400 kg apa de var impura
pocoral:
Multumesc!
Răspuns de
0
Răspuns:400 kg.!!
Explicație: 1) 25% dintr-un n umar,inseamna 1/4 din acel numar!(Sau daca doresti un sfert) 2) Masa substantei impure de apa de var sau Ca(OH)2=100x4=400 kg.O zzi excelenta!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă