un automobil strabate prima jumatate din distanta cu viteza de 75km/h iar restul distante cu viteza de 100km/h. Care este viteza medie cu care automobilul parcurge intreaga distanță?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:75+100:2=87,5 km./h.O zi excelenta!!
puiuflorindraga:
Cu placere!
Răspuns de
0
Vm = (V₁ + V₂)/2 =
= (75 + 100)/2
= 175/2
= 87,5 km/h
Alte întrebări interesante
Religie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă