Un minereu de fier conține 87%FeCO3; 8,4%MgCO3; 2,33%BaSO4 și restul impurități. Determinați ce masa de minereu este necesară pentru a obține 2,1 tone de fire știind ca randamentul întregului procent este de 80%?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
Răspuns:
Explicație:
se stie ca 100kg minereu contin 87kg FeCO3
M,FeCO3= 116Kg/Kmol
116kgFeCO3..........56kgFe
87kg.......................x x= 42kgFe
dar 42kgFe..........100kg minereu
2100kg..............x x= 5000kg minereu, daca randamentul este 100%; daca randamentul este mai mic, trebuie sa se ia o masa mai mare de minereu, pentru a se asigura pierderile
80/100= 5000/m-------> m=6250kg minereu
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă