O gladiolă și o garoafa costă 23 lei.Dacă micșorat prețul garoafei cu 2 lei și mărim cu 4lei prețul gladiole,atunci aceasta ar fi de 4 ori mai scumpa decât garoafa.Cat costă fiecare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
Reprezint printr-un segment prețul garoafei micșorat cu 2 lei, iar prețul unei gladiole îl reprezint prin 4 segmente, adăugând la total 4 și scăzând 2:
garoafa l--------l } 23 - 2 + 4 = 25 lei
gladiolă l--------l--------l--------l--------l
25 : 5 = 5 → valoarea unui segment
5 + 2 = 7 lei costă o garoafă
23 - 7 = 16 lei costă o gladiolă
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă